Frezarka CNC - podstawowe informacje, które warto znać
Frezarki CNC to maszyny, których powstanie jest wynikiem zmian zachodzących w przemyśle na świecie, a dokładnie coraz większej komputeryzacji i automatyzacji.
Za pomocą sterowania komputerowego w frezarce CNC można wytworzyć zaprojektowaną na zamówienie część lub produkt o wysokiej jakości i precyzyjnym wykończeniu. Jest to preferowane w wielu branżach ze względu na dokładność, spójność i zdolność do zwiększenia produkcji i jednolitości produkowanych części.
Sprawdź ofertę naszych frezarek CNC tutaj!
https://cncworld.pl/frezarki-cnc-c-7_38.html
Czym jest frezarka CNC?
CNC to skrót od Computer Numerical Control - Komputerowe Sterowanie Numeryczne, co oznacza, że komputer steruje działaniem frezarki.
Frezarka CNC to maszyna, która produkuje wysokiej jakości części o wysokim poziomie szczegółowości i wykończenia. Frezarki CNC używają narzędzi obrotowych do materiału - frezów, z instrukcjami do obrabiania materiału pochodzącymi z pliku CAD.
Funkcja i współrzędne frezów są kontrolowane przez sterownik frezarki, z minimalnym udziałem człowieka potrzebnym do zakończenia produkcji.
Frezarki CNC są zaprojektowane do masowej produkcji wielu elementów z różnych materiałów i tworzyw sztucznych. Podstawowa funkcja frezarki polega na mechanicznym wycinaniu w obrabianym materiale danego kształtu.
Jak działa Frezarka CNC?
Proces frezowania CNC polega na tym, że maszyna odczytuje zakodowane instrukcje, a następnie wprowadza je w życie poprzez obrabianie materiału.
Wszystko zaczyna się od opracowania pliku z projektem 3D CAD reprezentującego końcową część-kształt. Po zakończeniu tej czynności, projekt można przekonwertować na format czytelny dla maszyny. Oprogramowanie CAM eksportuje go do programu maszyny CNC, zwykle w formacie G-code, który działa jako instrukcja, kierując każdym ruchem maszyny. Replikuje to projekt CAD w wybranym materiale z dużą dokładnością i wydajnością.
Frezarka CNC wykorzystuje technologię obróbki skrawaniem. Jest to proces obrabiania materiałów poprzez toczenie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie przy pomocy narzędzi cnc o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy polegającym na usuwaniu określonych warstw naddatku zamieniając go na wióry.
Frezarka CNC może produkować duże i małe ilości bardzo złożonych i skomplikowanych części. W zależności od używanej frezarki, może ona ciąć pod różnymi kątami i poruszać się wzdłuż różnych osi. Na rynku możemy znaleźć frezarki 3,4 lub nawet 5 osiowe.
W zależności od liczby osi, które posiada frezarka CNC, tym bardziej skomplikowany i złożony może być końcowy element.
Co oznacza ilość osi w Frezarce CNC?
W przypadku prostszych geometrii można zastosować frezarkę 3-osiową. Są one łatwe w programowaniu i obsłudze, osiągając doskonałą dokładność przy niskich kosztach. Narzędzia skrawające są przymocowane do wrzeciona, które pracuje na trzech osiach liniowych. Może ono obracać się z prędkością wielu tysięcy obrotów na minutę, co oznacza, że nawet najbardziej wytrzymałe materiały będą obrabiane z łatwością i dużą dokładnością.
Frezarki CNC 3-osiowe są najbardziej powszechną odmianą frezarek i mogą ciąć w pionie (oś Z) oraz w kierunku X i Y. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj nie jest możliwe wykonanie podcięć za pomocą frezarki 3-osiowej. W takich frezarkach nie ma dostępu do tej powierzchni przy użyciu standardowego frezu końcowego.
Frezarka 4-osiowa jest bardziej zaawansowana, z dodatkową możliwością obrotu w osi X (podobnie jak tokarka).
Frezarki 5-osiowe obejmują obrót zarówno w osi X jak i Y. Są to najbardziej kompletne dostępne frezarki i są wdrażane do wysoce złożonych projektów, takich jak urządzenia i implanty dla przemysłu medycznego, wirniki i konstrukcje lotnicze.
Budowa Frezarki CNC
Typowa frezarka CNC składa z następujących elementów:
- Silnik krokowy osi Z — Silnik podnoszący i opuszczający narzędzie (frez) obrabiające w górę i w dół.
- Frez — Ostrze obrabiające materiał.
- Wrzeciono - element w kształcie wału z łożyskami, który obraca się z dużą prędkością i montuje się do niego narzędzie - frez
- Prowadnica osi X — Prowadnica umożliwiająca poruszanie frezem w płaszczyźnie lewo – prawo (patrząc od frontu maszyny).
- Prowadnica osi Y — Prowadnica, na której znajduje się prowadnica przesuwająca frez w płaszczyźnie osi X. Prowadnica osi Y przesuwa prowadnicą osi X do przodu i do tyłu.
- Peszel — Plastikowa osłona kabli zasilających silniki krokowe poruszające frezem w płaszczyźnie osi X i Y, a także kabli służących do przesyłu danych do tych silników.
- Ściski — Przedmiot obrabiany przez frezarką CNC należy przykręcić, ponieważ nieprzykręcony przedmiot będzie się przesuwał i poruszał.
- Przestrzeń robocza - stół roboczy — Tutaj umieszcza się obrabiany materiał, mają przeróżne rozmiary w zależności od konkretnej frezarki.
- Stacja sterująca maszyną — Komputer z oprogramowaniem sterującym pracą frezarki CNC + Sterownik frezarki
Jakie są największe zalety frezarki CNC?
- wysoką jakość i precyzję przy produkcji : sama natura obróbki CNC jako procesu pozostawia bardzo mało miejsca na błędy i daje wysoki poziom dokładności i precyzji. Dzieje się tak dlatego, że działa z programu prowadzonego przez komputer, wprowadzając projekty 3D, które zostały opracowane za pomocą CAD. Wszystkie operacje są uruchamiane za pomocą interfejsu maszyny. Maszyna wykonuje te instrukcje bez potrzeby ręcznego wprowadzania danych.
- wysoka wydajność produkcji: za pomocą frezarki osiąga się wysoki poziomu produkcji ze względu na zautomatyzowane procesy. Frezowanie CNC jest sprawdzonym rozwiązaniem, jeśli część musi być produkowana w dużych ilościach, a każda część musi spełniać te same wymagania pod względem jakości i wykończenia. Szczególnie łatwo jest zaprogramować i obsługiwać maszynę 3-osiową, osiągając wysoką dokładność przy niskich kosztach.
- powtarzalność produkcji: frezarki CNC są zaprojektowane i zbudowane tak, aby wycinać w obrabianym przedmiocie z najwyższą dokładnością. Każdy ruch jest kierowany przez program komputerowy, co oznacza, że każda część jest produkowana z taką samą dokładnością z niemal zerowym marginesem błędu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły