Myjka ultradźwiękowa - wyjaśniamy co to za urządzenie?
Do czego służą i jak działają myjki ultradźwiękowe?
Myjki ultradźwiękowe wzbudzają czasami dużą ciekawość, ludzie słyszą o takim sposobie czyszczenia i zastanawiają się jak to w ogóle możliwe, że nawet taka myjka jest w stanie doczyścić na przykład mocno zardzewiałą rzecz.
Zasada działania myjki ultradźwiękowej jest podobna do zmywarki w kuchni, mamy wodę w danej temperaturze i mamy też detergent, co w połączeniu powoduje, że drobiny brudu odrywają się. Jednak w myjce ultradźwiękowej jak sama nazwa wskazuje czyszczenie opiera się na działaniu ultradźwięków zamiast na natrysku wody.
Ultradźwięki powstają dzięki przetwornikom ultradźwiękowym zazwyczaj przyklejonym od spodu lub przykręconymi do zbiornika. To właśnie one wzbudzają wodę ze środkiem czyszczącym w zbiorniku poprzez impuls elektryczny i w efekcie woda zaczyna drgać z wysoką częstotliwością. Następuje wtedy zjawisko kawitacji odpowiedzialne za taki dobry efekt czyszczenia przeróżnych przedmiotów.
Poniżej kilka filmów pokazujących nasze myjki:
Czym jest to zjawisko kawitacji w myjkach ultradźwiękowych?
Kawitacją to najprościej mówiąc zjawisko powstawania i powiększania się mikroskopijnych bąbelków gazu w cieczy pod wpływem fali ultradźwiękowej o dużym natężeniu.
Pęcherzyki te wypełniają się parą wodną lub gazem. Następnie w wyniku kolejnych faz drgania implodują (zapadają się) i uwalniają energię, która powoduje odrywanie brudu z zanurzonych w cieczy przedmiotów.
W mikroskali powstaje ciśnienie osiągające 500 barów oraz temperaturę o wysokości nawet 5000 °C.
Poniżej ilustracja jak to zjawisko wygląda w rzeczywistości:
Budowa i różne parametry myjki ultradźwiękowej - co oznaczają?
Myjka ultradźwiękowa to w zasadzie obudowany zbiornik z przetwornikami ultradźwiękowymi i generatorem ultradźwięków w postaci układu elektronicznego, który przekazuje daną częstotliwość do przetworników, a one dalej do cieczy.
Najważniejsze parametry myjki ultradźwiękowej to:
- Częstotliwość ultradźwięków – od 20kHz do nawet 120kHz, zazwyczaj producenci wykorzystują częstotliwość około 40 kHz, ponieważ jest najbardziej uniwersalna i w 100% bezpieczna dla przedmiotów. Mniejsza w niektórych wypadkach może powodować uszkodzenia powierzchni, a powyżej 100kHz jest to częstotliwość przeznaczona do specyficznych przedmiotów np. w laboratoriach.
- Materiał zbiornika: najczęściej wykonuje się go ze stali nierdzewnej ze względu na jej wytrzymałość na korozję i
- Pojemność zbiornika myjki: do małego warsztatu, pracowni, domu itd. wystarczy z reguły myjka kompaktowa do 50L, ale przy zastosowaniach przemysłowych nieraz potrzeba takiej o pojemności nawet ponad 1000L, żeby zmieścić duże gabarytowo przedmioty
- Sposób regulacji czasu temperatury itd.: możemy się spotkać ze zwykłymi myjkami na pokrętła albo tymi z wyświetlaczami LCD i przyciskami. Obecnie te z wyświetlaczami są coraz bardziej popularne, ponieważ są też mało awaryjne, a jednak wygodniejsze w używaniu i precyzyjniejsze.
- Moc całkowita ultradźwięków: zależy od ilości generatorów, im większa pojemność tym stosunkowo większa moc ultradźwięków, a im większa moc tym czyszczenie przebiega szybciej i dokładniej.
- Moc grzałki: W niewielkich myjkach do 50L grzałki mają zazwyczaj niewielką moc, porównując np. do czajnika którego moc to 2.2kW, a myjka 30L posiada grzałkę 600W, dlatego służy ona podtrzymaniu temperatury i stopniowemu ogrzewaniu. Dużą rolę w procesie ogrzewania cieczy odgrywają same ultradźwięki, które podnoszą temperaturę płynu.
- Dodatkowe funkcje: np. Degas, Sweep, Pulse
Co mogą wyczyścić myjki ultradźwiękowe?
Odpowiedź jest prosta – niemal wszystko, co tylko nie rozpuszcza się w wodzie.
Są często stosowane do czyszczenia zabrudzeń w:
- przemyśle motoryzacyjnym (wszelkiego rodzaju części mechaniczne, bloki silnika, kanały dolotowe, gaźniki, sprzęgła, wtryski, filtry itd.)
- laboratoriach/szpitalach(szkło laboratoryjne i przyrządy pomiarowe, endoskopy, narzędzia medyczne)
- przemyśle spożywczym ( żywność)
- produkcji przemysłowej ( śruby, łożyska, tuleje maszyn, wiertła, płytki itd.)
- przemyśle elektronicznym (układy scalone, elektrody itd.)
- jublilerstwie (czyszczenie biżuterii)
- zakładach produkujących tworzywa sztuczne ( gumy, plastiki różnego rodzaju)
- i wielu wielu innych miejscach i do mnóstwa różnych przedmiotów
Możliwości są niemal nieograniczone, co wpływa na rosnącą popularność myjek ultradźwiękowych na świecie.
Która myjka ultradźwiękowa jest właśnie dla mnie?
Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich przedmiotów będzie nam potrzebna, następnie dobrać odpowiedni środek do ich czyszczenia i wybrać pojemność myjki – to są 3 podstawowe kroki.
W tym wszystkim pomagają nasi specjaliści od myjek, którzy doradzą w razie wątpliwości. Dodatkowo są w stanie dobrać myjkę do konkretnych potrzeb, ponieważ w naszym sklepie posiadamy kilka różnych serii myjek ultradźwiękowych.
Poniżej nasza oferta:
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły